Jak a kde vytvořit blog s vlastní doménou

Jak a kde vytvořit blog s vlastní doménou

V tomto článku ti představím v současnosti nejpoužívanější způsob, jak si založit vlastní blog.

Budu předpokládat, že to s blogováním myslíš vážně. Opomenu proto nástroje vhodné maximálně na experimentování, na nichž lze vytvořit blog zdarma stejně snadno jako o něj přijít. Naopak ti ukážu, jak blogovat na vlastní doméně, kterou ti nikdo nemůže sebrat.

Také by tě mohlo zajímat:

Kde vytvořit blog s vlastní doménou

K založení blogu budeš potřebovat 2 věci:

 • Doménu: Adresu, kterou když zadáš v prohlížeči, tak se zobrazí tvůj blog. Doména je například google.com nebo facebook.com.
 • Webhosting: Díky této službě bude tvůj blog dostupný pro ostatní uživatele internetu.

Webhosting a doménu:

 • Můžeš objednat u dvou různých subjektů – od registrátora domén a webhostera.
 • Nebo ušetřit čas (a někdy i peníze) a pořídit si obojí u provozovatele hostingu.

Teď ti pravděpodobně hlavou vrtá otázka, jak vybrat ten nejlepší hosting.

Jelikož sám provozuji webhostingovou službu MarbleHost.com, nemůžu ti dát 100% nezaujatou odpověď. Nicméně pokusím se ti co možná nejobjektivněji představit tvé možnosti. Rozhodnout se však budeš muset ty sám/a.

Ať už si pro hostování svého blogu vybereš jakoukoliv firmu, (skoro) vždy se setkáš s tím, že:

 • V rámci objednávky hostingu ti také umožní zaregistrovat si doménu.
 • Po dokončení objednávky ti zašlou přístup k ovládacímu panelu. V něm nalezneš nejrůznější volitelná nastavení. Třeba možnost vytvářet e-mailové schránky jako info@domena.com.
 • Také získáš přístup na server prostřednictvím FTP. Díky němu uploaduješ potřebné soubory.

Pokud se rozhodneš umístit svůj blog na MarbleHost.com, můžeš se navíc těšit na vychytávky, jež ti jeho tvorbu a správu usnadní a urychlí:

 • Instalátor aplikací: Nainstaluje ti skripty jako WordPress, s jejichž pomocí si uděláš blog bez nutnosti programování. Nebudeš tak muset skript stahovat, uploadovat přes FTP, zakládat MySQL databázi atd. Prakticky ti nedá šanci nic pokazit.
 • Nástroj pro tvorbu webů: Jestliže se rozhodneš vytvořit klasický web a redakční systémy jako WordPress ti z nějakého důvodu nesedí, s tímto nástrojem si prostě vybereš šablonu, zadáš texty a stránky máš na světě.
 • Bude to fungovat: Každý webhosting má svá specifická nastavení a omezení. Jakožto provozovatel MarbleHost.com ti mohu garantovat, že všechny rady, jež publikuji na těchto stránkách, tam budou fungovat.

Pokud si chceš na výběr hostingu udělat vlastní názor, informace v tomto článku by ti mohly pomoci ujasnit si myšlenky.

Jakmile si pořídíš doménu a webhosting, začne to nejlepší. Vytvoříš si na něm svůj blog, přizpůsobíš jeho vzhled obrazu svému a můžeš začít publikovat.

Jak vytvořit blog pomocí WordPressu

OK, proč tímto způsobem? A co je vlastně ten WordPress zač?

Jedná se o blogovací systém. Pěkně vychytaný. Postavíš na něm nejen blog, ale i klasický web. Nepotřebuješ k tomu téměř nic umět. A navíc je zdarma.

V okamžiku, kdy píši tento článek, 33,5 % všech webů či blogů na internetu běží na WordPressu. Proč je tak populární a proč jsem si skoro na 100 % jist, že nabízí přesně to, co potřebuješ?

 • Profesionálně vypadající blog (nebo web) s jeho pomocí zvládneš udělat bez nutnosti učit se kódování.
 • Protože ho používá tolik lidí, mnoho dobrých duší se věnuje programování bezplatných pluginů (rozšíření). Na pár kliknutí je nainstaluješ a přidáš tak do svého blogu nové funkce. Osobně mi přijde, že kdykoliv mě napadne něčím vylepšit web běžící na WordPressu, vždy na to existuje plugin. K dnešku jich na WordPress.org mají 54 698.
 • Podobně to funguje se šablonami (vzhledy). Mohl/a bys strávit celé dny jejich procházením a stále bys neprohlédl/a všechny. Nainstaluješ je stejně jako pluginy – online a na pár kliknutí. Každá šablona má své možnosti nastavení. Díky nim tvůj blog může vypadat zcela unikátně.

Jak vytvořit blogový článek

Teď, když jsme se seznámili s hlavními výhodami WordPressu, se podíváme, jak v něm publikovat.

Prvně se přihlásíš do administrace. Tu najdeš v podadresáři wp-admin. Pokud tvůj blog běží např. na adrese http://tvoje-domena.com, pak administraci nalezneš na http://tvoje-domena.com/wp-admin.

Přihlášení do WordPresssu

Nový článek přidáš na svůj blog tak, že v menu klikneš na položku Příspěvky a následně na Vytvořit příspěvek.

Dostaneš se na stránku, kde zadáš nadpis, pomocí vizuálního editoru napíšeš článek a případně upravíš nějaká z nabízených nastavení.

WordPress - vytvořit příspěvek

Poté už jen zbývá zveřejnit ho a jakýkoliv uživatel internetu si jej bude moci přečíst.

Jak přidat do blogu stránku

Začněme tím, že si řekneme, v čem se stránka liší od blogového článku.

Napíšeš-li několik příspěvků na blog, zobrazí se na něm chronologicky – nejnovější nahoře. Co když ale chceš třeba přidat sekci s kontaktními informacemi, která nemá mezi články co dělat?

Přesně pro tyto účely slouží stránky. Vytvoříš je prakticky stejně jako články. Jediný rozdíl spočívá v tom, že v administraci klikneš v menu na možnost Stránky a poté Vytvořit stránku.

Opět se ti zobrazí vizuální editor. Zde zadáš název stránky a její obsah.

WordPress - vytvoření stránky

Nakonec ji publikuješ.

Jak změnit a upravit vzhled blogu (šablony) k obrazu svému

Ve chvíli, kdy nainstaluješ WordPress, máš aktivovanou výchozí šablonu. Klidně bys mohl/a začít hned blogovat – technicky tomu nic nebrání.

Nicméně defaultní vzhled vypadá dost obyčejně. A ty se chceš pochlubit megahustym blogem, ne? 🙂 Pak nadešel ten pravý čas vybrat si nějakou pěknou šablonu.

Jak na to?

V administraci najdi v menu nabídku Vzhled a následně Šablony. Klikni na Instalovat.

WordPress - šablony

Zobrazí se ti pár doporučených šablon.

Wordpress - doporučené šablony

V menu vyber Nejčastěji používané nebo Nejnovější. Najednou jich uvidíš několik tisíc.

WordPress - nejnovější šablony

Můžeš je buď postupně procházet či přejít do sekce Požadované vlastnosti a specifikovat, co přesně potřebuješ.

WordPress - šablony - požadované vlastnosti

Jestli jsi jako já, nejspíš si v tuto chvíli pořádně vyhraješ. Jakmile najdeš jednu nebo více šablon, které se ti líbí, klikni na tlačítko Instalovat.

WordPress - instalace šablony

Po dokončení instalace klikni na tlačítko Aktivovat. Můžeš tak mít nainstalováno vícero vzhledů a kdykoliv v budoucnu aktivovat jiný.

WordPress - aktivovat šablonu

Poté z hlavního menu vyber Vzhled -> Přizpůsobit. To, co se ti zobrazí, závisí na konkrétní šabloně. Každá ti umožní nastavovat různé aspekty tvého blogu.

WordPress - přizpůsobení vzhledu šablony

Jak přidat téměř jakoukoliv funkci pomocí WordPress pluginů

V předchozím kroku jsi dosáhl/a toho, aby tvůj blog vypadal hezky. Teď zařídíme, aby obsahoval i nějaké nadstandardní funkce.

Ukážeme si to na příkladu. Dejme tomu, že na stránce s kontaktními informacemi nechceš zobrazovat svůj e-mail. Ale rád/a bys, aby ti čtenáři mohli poslat zprávu. V tom případě si nainstaluješ plugin Contact Form 7. Díky němu snadno vložíš do jakékoliv stránky kontaktní formulář.

V hlavním menu přejdeme na Pluginy -> Instalace pluginů.

WordPress - instalace pluginů

Mohli bychom procházet seznam existujících pluginů. Protože však víme, co potřebujeme, zadáme do vyhledávacího boxu Contact Form 7.

WordPress - instalace pluginu Contact Form 7

Klikneme na Instalovat a posléze ho aktivujeme.

WordPress - aktivovat plugin

V tuto chvíli máme k dispozici novou položku v menu. Zde můžeme vytvářet naše kontaktní formuláře.

WordPress - Contact Form 7 - vytvořit nový formulář

Pluginy samozřejmě zvládnou nejen tvorbu formulářů. Najdeš takové, které výrazně zrychlí načítání tvého blogu (caching pluginy), umožní vložit na stránky reklamu a vydělávat na jejím zobrazování až po robustní řešení, díky nimž vytvoříš třeba e-shop nebo diskuzní fórum.

Jak vytvářet a editovat menu ve WordPressu

Řekněme, že sis udělal/a stránku s kontaktním formulářem. Super. Ale ještě by to chtělo, aby na ní vedl odkaz z menu tvého blogu.

V administraci WordPressu proto zamíříme do sekce Vzhled -> Menu.

WordPress - vytvoření menu

Tady jednoduše přidáš odkaz na jakoukoliv stránku.

Jak pracovat s widgety ve WordPressu

Hodně šablon obsahuje tzv. sidebar (postranní panel). Takový ten uzší sloupec, co vidíš na většině blogů napravo nebo nalevo od článků.

Pokud v administraci WordPressu přejdeš na Vzhled -> Widgety, můžeš zde nastavit, co v něm chceš zobrazovat.

WordPress - widgety

Zpravidla nejdřív nainstaluješ nějaký plugin, který ti dá možnost do sidebaru vložit nový widget. Asi bude opět jednodušší si to vysvětlit na příkladu.

Předpokládejme, že se chceš pochlubit, kolik má tvůj blog fanoušků na sociálních sítích. Nainstaluješ si plugin, který to umí zobrazit. Aktivuješ ho. Díky tomu se ti v nabídce objeví nový widget. Ten teď můžeš nechat zobrazovat v sidebaru (popř. v jiných panelech, pokud jich tvá šablona obsahuje vícero).

3. způsoby, jak nainstalovat WordPress

Teď, když už víš, jak s WordPressem pracovat, zbývá ti poslední krok. Nainstalovat ho na svém hostingu.

Jak na to?

 • Standardním způsobem: Funguje na každém webhostingu, který podporuje nezastaralou verzi PHP a MySQL. Na první pohled se ti to možná bude zdát komplikované. Pokud však pečlivě uděláš všechny požadované kroky, uvidíš, že to není žádná věda.
 • Pomocí instalátoru: Jednodušší, rychlejší a „blbovzdorný“ postup. Nainstaluje vše automaticky. Spousta hostingů jej nabízí, spousta zase ne.
 • V objednávkovém formuláři: Ještě snazší metoda. Menší procento webhosterů ti dá přímo v objednávce možnost zadat, že chceš automaticky nainstalovat WordPress.

1. Jak nainstalovat WordPress standardním způsobem

Nejprve si stáhni bezplatný skript z WordPress.org v podobě .zip souboru.

Stažení WordPressu v češtině

Rozbal tento .zip soubor ve svém počítači. Připoj se k hostingovému účtu prostřednictvím FTP a nahraj soubory na server.

Upload WordPressu na server pomocí FTP

Zatímco bude probíhat upload, využij čas a založ novou MySQL databázi. Většina webhostingových společností umožňuje jejich vytváření přímo z ovládacího panelu. U některých tuto operaci provedeš z phpMyAdmin.

Vytvoření MySQL databáze

Ve chvíli, kdy skončí nahrávání souborů na server, zadej do prohlížeče adresu své domény. Objeví se formulář, který se tě zeptá na pár informací. Například na název databáze a jejího hesla.

Instalace WordPressu v češtině

Jakmile formulář odešleš, WordPress se nainstaluje.

2. Jak nainstalovat WordPress prostřednictvím instalátoru

Jak na MarbleHost.com, tak u mnohých dalších poskytovatelů webhostingu nalezneš instalátor PHP skriptů. Tahle srandička ti na pár kliknutí nainstaluje aplikaci dle tvého výběru. Třeba diskuzní fórum, e-shop, fotogalerii nebo právě WordPress.

Jak to funguje?

V přehledu aplikací zvol WordPress. Instalátor se postará o vytvoření MySQL databáze. Zároveň zkopíruje potřebné soubory do tvého hostingového účtu. Jinými slovy: nemusíš skript stahovat z WordPress.org ani jej prostřednictvím FTP uploadovat na server.

Instalace WordPressu pomocí instalátoru na MarbleHost.com

Tento postup přináší 2 výhody:

 • Instalaci zvládneš během několika vteřin.
 • Prakticky nemáš šanci nic pokazit.

3. Jak nainstalovat WordPress pomocí objednávkového formuláře hostingu

MarbleHost.com nabízí vychytávku, jež ti umožní přímo při registraci webhostingu zadat, že chceš nainstalovat WordPress (nebo jiný skript). Pravděpodobně nebudu jediný na světě, kdo s tím přišel. Na druhou stranu mám pocit, že se tato funkce zatím moc často nevidí.

Instalace WordPressu pomocí objednávkového formuláře na MarbleHost.com

Funguje to na stejném principu jako instalátor, jak jsem ho popsal v předchozím bodu. Jediný rozdíl spočívá v tom, že ten několikasekundový proces zvládneš ještě o trochu pohodlněji.

OK, toť vše. Nyní víš vše důležité a můžeš se vrhnout na vytváření svého blogu.

Online kurz zdarma

Nauč se vydělávat pomocí vlastních stránek či blogu

Spousta lidí se živí online. Někteří i dost slušně. Chceš se stát jedním z nich? Emailový kurz na míru dle tvých zkušeností a znalostí. Zdarma. Jdeme na to?

Napsat komentář

*
*
*
*