Jak vytvořit e-shop

4 osvědčené způsoby, jak vytvořit e-shop

Ve chvíli, kdy se rozhodneš, jak rozjet svůj vlastní e-shop, máš v podstatě 2 možnosti:

 • Pronájem: Existují specializované služby, kde si internetový obchod snadno založíš. Mají však jednu zásadní nevýhodu – když něco přestane fungovat (výpadky, potřebuješ funkci, kterou nenabízí…), přejít na jinou platformu může být potíž. Možná zvládneš migrovat obsah, ale pokud se změní struktura URL, přijdeš o cenné zpětné odkazy (mají vliv na SEO, takže si pohoršíš ve vyhledávačích, z nich ti přijde méně zákazníků, a tak na tom proděláš gatě). Já bych to neriskoval.
 • Skript či plugin: Stáhneš si bezplatný skript nebo plugin. Nainstaluješ jej na svém hostingu a e-shop je na světě. Webhosting zpravidla vyjde výrazně levněji než pronájem internetového obchodu. Máš pod kontrolou všechny funkce (můžeš si stahovat rozšíření nebo sám/a upravit kteroukoliv funkcionalitu). Když natrefíš na blbej hosting, prostě ho změníš (přesuneš doménu i s jejím obsahem jinam bez jakýchkoliv negativních důsledků). Vzhledem k těmto výhodám tě asi nepřekvapí, že nejpopulárnější řešení na trhu je bezplatný plugin pro WordPress WooCommerce.

Také by tě mohlo zajímat:

Kde vytvořit e-shop

Budu předpokládat, že tvorbu internetového obchodu bereš vážně. Vynechám tedy rizikové možnosti jako pronájem e-shopu na cizí platformě, kterou v případě problémů nemáš šanci přemístit k jiné firmě.

Řešení, díky nimž vše zůstane pod tvou kontrolou, mají jedno společné. Bez ohledu na to, pro které z nich se rozhodneš (detailněji je probereme níže), potřebuješ:

 • Doménu – adresu, kterou když napíšeš do prohlížeče, tak se objeví tvůj internetový obchod. Doména je například google.com nebo facebook.com.
 • Webhosting – služba, na jejíchž serverech zprovozníš svůj e-shop.

Hosting a doménu můžeš:

 • Koupit od 2 různých firem.
 • Nebo ušetřit čas (a někdy i peníze) a pořídit si obojí od poskytovatele webhostingu.

Teď asi přemýšlíš, jak vybrat ten nejlepší hosting. Protože sám provozuji webhostingovou službu MarbleHost.com, nemohu ti dát 100% nezaujatou odpověď. Nicméně pokusím se ti co možná nejobjektivněji představit tvé možnosti. Rozhodnout se však budeš muset ty sám/a.

Ať už se rozhodneš pro jakéhokoliv poskytovatele webhostingových služeb, (skoro) ve všech případech bude platit, že:

 • Doménu si budeš mít možnost zaregistrovat v průběhu objednávky hostingu.
 • Jakmile dokončíš tento proces, prostřednictvím ovládacího panelu můžeš realizovat různá volitelná nastavení. Třeba vytvořit e-mail jako ahoj@domena.com.
 • Abys mohl/a snadno uploadovat soubory na server, dají ti FTP přístup.

Jestliže si zřídíš svůj internetový obchod na MarbleHost.com, čeká tě pár vychytávek, které ti jeho tvorbu a správu usnadní a zpříjemní:

 • Neomezený prostor na disku: Jak budeš postupně přidávat nové položky do svého e-shopu, produktové fotografie budou zabírat více a více místa na serveru. I ten nejlevnější hostingový plán nabízí neomezený diskový prostor, takže se nemusíš bát, že bys kvůli tomu jednoho dne potřeboval/a přejít na dražší.
 • Instalátor aplikací: Automaticky ti nainstaluje některou z aplikací pro e-shop dle tvého výběru. Nebudeš tak muset stahovat příslušný skript, používat FTP pro upload souborů, vytvářet MySQL databázi atd. Prakticky ti nedá šanci nic pokazit.
 • Bude to fungovat: Každý hosting má svá unikátní nastavení a omezení. Jakožto provozovatel MarbleHost.com ti mohu garantovat, že všechny rady z tohoto blogu tam budou fungovat.

Jestli si chceš na výběr hostingové firmy udělat vlastní názor, informace v tomto článku by ti mohly pomoct ujasnit si myšlenky.

Jakmile si pořídíš doménu a webhosting, přijde to nejlepší. Vybereš si jednu z následujících variant, jak vytvořit e-shop a pustíš se do díla.

1. Jak vytvořit e-shop pomocí WooCommerce

Začněme řešením, jež v současnosti používá nejvíce lidí.

WooCommerce je plugin pro WordPress. Pokud již vlastníš webové stránky postavené na této platformě, jednoduše doinstaluješ WooCommerce plugin a máš e-shop.

Jestliže začínáš od nuly, prvně si zprovozníš WordPress (na MarbleHost.com na to mám automatický instalátor, takže se nemusíš bát, že bys něco nezvládl/a či pokazil/a).

Instalace WordPressu pomocí instalátoru

Kdy má smysl založit si internetový obchod pomocí WooCommerce

V zásadě bych řekl, že pokud nemáš nějaké moc (ale opravdu moc) specifické požadavky, WooCommerce téměř jistě splní tvá očekávání.

Proč si to myslím?

 • Díky tomu, že se jedná o nejpoužívanější řešení, existují mraky dalších rozšíření. Takže i v případě, že potřebuješ něco speciálního, nejspíš už na to někdo napsal plugin.
 • Protože to běží na WordPressu, nejrozšířenějším redakčním systému současnosti, kdokoliv se s tím rychle naučí pracovat. To se ti bude hodit ve chvíli, kdy tvůj business poroste a některé úkoly se rozhodneš svěřit zaměstnancům.
 • Ze stejného důvodu snadno přidáš blog či statické stránky. Nemusíš kvůli tomu nic dalšího instalovat ani programovat. Prostě vytvoříš blogové články nebo stránky přímo z administrace WordPressu.
 • WordPress i WooCommerce jsou zadarmo. Vystačíš si s malou investicí do domény a hostingu.

2. Jak rozjet e-shop pomocí Magento

Na rozdíl od WooCommerce se jedná o samostatný skript. Jinými slovy – nepotřebuješ prvně nainstalovat WordPress ani nic jiného.

Magento stáhneš z oficiálních stránek, nainstaluješ na svém webhostingu a můžeš začít e-shopovat. Pokud hostuješ na MarbleHost.com či jiném hostingu, který nabízí instalátor aplikací, s jeho pomocí jej zprovozníš automaticky.

Magento a jeho hlavní výhody

Jestli patříš mezi PHP programátory a umíš pracovat s MVC frameworky, oceníš škálovatelnost tohoto skriptu. Hledáš-li naopak řešení, které nevyžaduje tento druh znalostí, doporučuji ti vybrat si z ostatních variant vytvoření e-shopu.

Různé zdroje se shodují, že Magento funguje svižněji než WooCommerce v případě velkého množství produktů (řádově tisíce).

Obsahuje také redakční systém. Potřebuješ-li tedy vytvořit nějakou informační stránku, pomocí vizuálního editoru ji uděláš podobně jako ve WordPressu.

3. Jak na vytvoření internetového obchodu pomocí PrestaShop

Stejně jako v předchozím případě PrestaShop nainstaluješ ve svém webhostingovém účtu. Buď tradičním způsobem (stáhneš skript, uploaduješ ho na server, vytvoříš MySQL databázi a pokračuješ pomocí průvodce instalací) nebo prostřednictvím autoinstalátoru (pokud jej tvůj hosting nabízí).

Přednosti skriptu PrestaShop

Na rozdíl od Magento, který překypuje  množstvím nastavení, přidávání nových produktů zvládneš mnohem rychleji.

Tím nechci vůbec naznačovat, že by PrestaShop neměl dostatek funkcí. Nicméně hodně uživatelů se shoduje, že jeho prostředí působí více user-friendly.

To samé platí o konfiguraci internetového obchodu. PrestaShop nabízí vše, co většina obchodníků potřebuje. Na druhou stranu v porovnání s Magento ta nastavení provedeš o něco snadněji.

4. Jak založit e-shop pomocí OpenCart

OpenCart a PrestaShop se v mnohém podobají. Instalace se v zásadě nijak neliší a co se funkčnosti týče, častěji slýchávám názory mírně preferující PrestaShop.

Ale popořadě – OpenCart stejně jako všechny předchozí skripty stáhneš zdarma z oficiálního webu. Soubory nahraješ přes FTP na svůj hostingový účet. Spustíš průvodce instalací a pokračuješ podle pokynů. V případě, že hostuješ na MarbleHost.com nebo u jiné firmy, jež nabízí instalátor aplikací, můžeš předchozí kroky vynechat a nechat OpenCart nainstalovat automaticky.

OpenCart a jeho silné stránky

OpenCart v zásadě v ničem dramaticky nepřevyšuje výše uvedené skripty (avšak ani nezůstává pozadu). Prostě po zásluze patří mezi pár nejvymakanějších řešení na trhu.

Ve chvíli, kdy si budeš lámat hlavu s výběrem, doporučuji ti:

 • Vyzkoušet si demoverze. Uvidíš, jak ti budou vyhovovat nabízené funkce.
 • Prohlédni si šablony, které jsou k dispozici. Může se stát, že budeš váhat mezi 2 skripty. Třeba jeden z nich nabízí design přesně podle tvých představ, což převáží misku vah na jeho stranu.

Myslím, že vše podstatné jsme si řekli. Teď už je jen na tobě, abys zvážil/a pro a proti jednotlivých variant a s pomocí výše uvedených návodů zprovoznil/a svůj internetový obchod.

Online kurz zdarma

Nauč se vydělávat pomocí vlastních stránek či blogu

Spousta lidí se živí online. Někteří i dost slušně. Chceš se stát jedním z nich? Emailový kurz na míru dle tvých zkušeností a znalostí. Zdarma. Jdeme na to?

Napsat komentář

*
*
*
*