Jak vytvořit webové stránky s vlastní doménou

5 způsobů, jak vytvořit webové stránky s vlastní doménou

Pojďme se podívat, jak si vytvoříš profesionálně vypadající webové stránky. Ukážu ti hned několik cest.

Většina tipů ti poslouží bez ohledu na to, zda o tvorbě stránek už máš nějaké ponětí nebo jsi totální začátečník/ce. Zaměříme se totiž na způsoby, při nichž se obejdeš bez znalosti kódování.

Zároveň se budeme soustředit na časově efektivní postupy, abys na tom nestrávil/a zbytek mládí 🙂

Také by tě mohlo zajímat:

Kde vytvořit web s vlastní doménou

Bez ohledu na to, který způsob vytvoření stránek si vybereš, prvně budeš potřebovat:

 • Webhosting – služba, díky níž tvůj web bude dostupný pro ostatní uživatele internetu.
 • Doménu – adresu, po jejímž zadání se v prohlížeči zobrazí tvé stránky (které jsi vytvořil/a na serveru webhostingové firmy). Doména je například google.com nebo facebook.com.

Hosting a doménu můžeš:

 • Koupit od 2 různých firem.
 • Nebo ušetřit čas (a někdy i peníze) a pořídit si obojí od poskytovatele webhostingu.

Teď se asi ptáš, kde najdeš ten nejlepší webhosting. Protože sám provozuji hostingovou službu MarbleHost.com, nemohu ti dát 100% nezaujatou odpověď. Nicméně pokusím se ti co možná nejobjektivněji představit tvé možnosti. Rozhodnout se však budeš muset ty sám/a.

Bez ohledu na to, jakou firmu si vybereš pro hostování své webové prezentace, (téměř) vždy bude platit, že:

 • V objednávkovém formuláři nalezneš i možnost zaregistrovat si doménu.
 • Po zaplacení dostaneš přístup k ovládacímu panelu. Pomocí něho si snadno zřídíš například e-mail jako info@domena.com.
 • Získáš FTP účet. Ten ti umožní nahrát potřebné soubory na server.

Pokud se rozhodneš umístit svůj web na MarbleHost.com, můžeš se navíc těšit na vychytávky, jež ti jeho tvorbu a správu usnadní a urychlí:

 • Instalátor aplikací: Nainstaluje ti skripty jako WordPress, s jejichž pomocí si uděláš stránky bez nutnosti programování. Nebudeš tak muset skript stahovat, uploadovat přes FTP, zakládat MySQL databázi atd. Prakticky ti nedá šanci nic pokazit.
 • Nástroj pro tvorbu webů: Jestliže ti redakční systémy jako WordPress z nějakého důvodu nevyhovují, s tímto nástrojem si prostě vybereš šablonu, zadáš texty a stránky máš na světě.
 • Bude to fungovat: Každý hosting má svá unikátní nastavení a omezení. Jakožto provozovatel MarbleHost.com ti mohu garantovat, že všechny rady z tohoto blogu tam budou fungovat.

Pokud si chceš na výběr webhostingu udělat vlastní názor, informace v tomto článku by ti mohly pomoci ujasnit si myšlenky.

Jakmile si pořídíš doménu a webhosting, čeká tě to nejlepší. Vybereš si jednu z následujících možností a vrhneš se na tvorbu webu.

1. Jak vytvořit webové stránky pomocí WordPressu

Začneme variantou, kterou ti ze všeho nejvíc doporučuji. Pokud nemáš nějaké extrémně neobvyklé požadavky na svou webovou prezentaci, na 99 % pro tebe bude tato cesta ta pravá.

WordPress je redakční systém, na kterém celosvětově běží cca třetina všech webů. Žádná druhá liga. Na jednu stranu v něm vytvoří hezky vypadající stránky i totální lama. Zároveň existují desítky tisíc bezplatných pluginů, díky nimž lze rozšířit o pokročilé funkce, takže jej používají i velké firmy.

Jak pracovat s WordPressem

Představ si WordPress jako (o hooodně) vychytanější Facebook. Na Facebooku napíšeš příspěvek, občas přidáš nějakou tu fotku nebo video a ostatní to mohou vidět na tvém profilu.

U WordPressu se naloguješ do administrace. Publikuješ nějaký obsah a ostatní ho mohou vidět na tvém webu. Protože frčí na tvém vlastním hostingu, máš 100% pod kontrolou jeho vzhled a funkce.

Administrace WordPressu
Takto vypadal tento článek, když jsem ho vytvářel v administraci WordPressu

WordPress obsahuje sekce pro:

 • Vytváření stránek: Tady zadáváš obsah webu. Texty, obrázky, jejich uspořádání… Najdeš zde vizuální editor, takže si nemusíš dělat hlavu s HTML ani dalšími programovacími jazyky.
 • Vytváření blogových článků: Toto využiješ, pokud se rozhodneš do své prezentace zahrnout i blog. I v tomto případě máš k dispozici vizuální editor.
 • Menu: Tady si nastavíš vzhled a obsah odkazů, které budou tvořit navigaci.
 • Pluginy: Jedná se o rozšíření (představ si je třeba jako doplňky prohlížeče). Prostě WordPress něco umí. Když chceš, aby uměl víc, nainstaluješ si příslušný doplněk. Vše funguje online, na pár kliknutí. Protože tento redakční systém používá tolik lidí, existují desítky tisíc pluginů zdarma. V okamžiku psaní tohoto článku jich na WordPress.org bylo 54 680.
 • Šablony: Stejně tak máš k dispozici tisíce bezplatných šablon (vzhledů). Ty pak mívají další možnosti nastavení. Takže ať si představuješ design svých stránek jakkoliv, s trochou kreativity si je vyladíš k obrazu svému. Novou šablonu nainstaluješ podobně jako plugin – stačí pár kliknutí v administraci.

3 způsoby, jak nainstalovat WordPress

Abys mohl/a vytvořit webové stránky pomocí WordPressu, prvně ho musíš nainstalovat na svém webhostingu.

Jak?

 • Standardním způsobem: Funguje na každém hostingu, který podporuje nezastaralou verzi PHP a MySQL. Na první pohled se ti to možná bude zdát komplikované. Pokud však pečlivě uděláš všechny požadované kroky, uvidíš, že to není žádná věda.
 • Pomocí instalátoru: Jednodušší, rychlejší a „blbovzdorný“ postup. Nainstaluje vše automaticky. Spousta hostingů jej nabízí, spousta zase ne.
 • V objednávkovém formuláři: Ještě snazší metoda. Menší procento webhosterů ti dá přímo v objednávce možnost zadat, že chceš automaticky nainstalovat WordPress.

1. Instalujeme WordPress standardním způsobem

Vše začíná na WordPress.org. Zde si zadarmo stáhneš WordPress ve formě .zip souboru.

Stažení WordPressu v češtině

Poté rozbalíš tento .zip a soubory uploaduješ pomocí FTP na server tvého poskytovatele webhostingu.

Upload WordPressu na server pomocí FTP

Mezitím si vytvoříš MySQL databázi. U většiny hostingů se to dělá prostřednictvím ovládacího panelu. V menším procentu případů pomocí phpMyAdmin.

Vytvoření MySQL databáze

Poté zadáš v prohlížeči URL své domény. Zobrazí se ti průvodce instalací. Jedná se o jednoduchý formulář, kde vyplníš informace jako přístupová práva do databáze, jež jsi vytvořil/a v předchozím kroku.

Instalace WordPressu v češtině

Odešleš formulář a WordPress máš nainstalován.

2. Instalujeme WordPress pomocí instalátoru

Jak na MarbleHost.com, tak na spoustě jiných hostingů najdeš instalátor PHP skriptů. Tahle srandička ti na pár kliknutí nainstaluje aplikaci dle tvého výběru. Třeba diskuzní fórum, e-shop, fotogalerii nebo právě WordPress.

Funguje to tak, že vybereš ze seznamu aplikací WordPress. Instalátor vytvoří databázi a potřebné soubory nakopíruje na správné místo (nemusíš skript stahovat z WordPress.org ani nic uploadovat přes FTP).

Instalace WordPressu pomocí instalátoru

Instalaci tak provedeš během několika sekund, aniž bys měl/a šanci cokoliv pokazit.

3. Instalujeme WordPress ve formuláři pro objednání webhostingu

Na MarbleHost.com mám vychytávku, která ti umožní přímo při registraci hostingu zadat, že chceš nainstalovat WordPress (nebo jiný skript). Asi nebudu jediný na světě, kdo to nabízí, ale přijde mi, že se nejedná o moc rozšířenou funkci.

Instalace WordPressu při objednání hostingu

Funguje to stejně jako instalátor, jak jsem ho popsal v předchozím bodu. Jediný rozdíl spočívá v tom, že ten několikasekundový proces zvládneš ještě o trochu pohodlněji.

V tuto chvíli pravděpodobně s klidným svědomím můžeš přestat číst tento článek a pustit se do vytváření svého webu. Níže ti ukážu i další alternativy, jak lze dát dohromady hezké stránky. Nicméně jak už jsem naznačil dříve, WordPress má statisticky největší šanci splnit tvá očekávání – jak ta současná, tak i jakákoliv další, co tě v budoucnu napadnou.

2. Jak vytvořit web pomocí jiných redakčních systémů

Existuje spousta jiných redakčních systémů (občas se setkáš i se zkratkou CMS pocházející z angličtiny – Content Management System). Každý má svá specifika, nicméně v mnohém fungují podobně jako WordPress. Vždy budeš mít k dispozici administraci, kde si online vytvoříš obsah stránek a kdykoliv jej můžeš editovat.

Co se jejich instalace týče, princip se nijak neliší od WordPressu. Prvně stáhneš skript k sobě do počítače. Rozbalíš .zip soubor, uploaduješ na svůj hosting a pokračuješ podle pokynů na stránce autorů daného redakčního systému. Některé webhostingy ti zjednoduší život možností nainstalovat je automaticky pomocí instalátoru.

Mezi nejpopulárnější redakční systémy patří kromě WordPressu např. Joomla a Drupal.

3. Jak udělat stránky pomocí nástrojů na tvorbu webu

Nástrojů na tvorbu stránek najdeš spousty. Liší se jak funkcemi a kvalitou, tak marketingem (často se tváří jako bezplatné, ale když potřebuješ přidat nějakou funkci, tak už to něco stojí a zpravidla tak zaplatíš výrazně víc, než za profesionální webhosting s WordPressem).

Aby sis udělal/a konkrétnější představu o tom, na jakých principech fungují, ukážeme si to na website builderu, který mají k dispozici klienti MarbleHost.com (v ceně hostingu bez jakýchkoliv skrytých poplatků).

Prvně si vybereš URL (internetovou adresu) pro nově vytvořený web. Ten totiž můžeš mít nejen na hlavní doméně, ale i v podadresáři nebo subdoméně. Řečeno méně technicky: máš např. doménu franta-novak.com. Potřebuješ 3 různé weby, nechceš ovšem kupovat 3 domény. Tak si v ovládacím panelu webhostingu zaregistruješ zadarmo subdomény jako třeba fotky.franta-novak.com a blog.franta-novak.com. Jeden web vytvoříš na franta-novak.com, další 2 pak na fotky.franta-novak.com a blog.franta-novak.com.

MarbleHost.com - nástroj na tvorbu webu

V druhém kroku vybereš šablonu, která ti nejvíc vyhovuje.

MarbleHost.com - nástroj na tvorbu webu - výběr šablony

Průvodce vytvořením webu ti položí pár otázek. Po jejich zodpovězení ti vytvoří prezentaci.

MarbleHost.com - nástroj na tvorbu webu - vyplnění údajů o webu

Tu teď snadno upravíš. Buď jen zadáš své texty a obrázky/videa nebo přidáš vlastní sekce (nadpisy, sloupce, seznamy, tlačítka…). V konečném důsledku tak můžeš celou šablonu totálně překopat a vytvořit si unikátní design.

MarbleHost.com - nástroj na tvorbu webu - nainstalovaný web

4. Jak vytvořit www stránky pomocí HTML (a CSS, JS, PHP…)

Ačkoliv web uklohňíš i bez nutnosti programování, tyto znalosti uplatníš ve 2 případech:

 • Potřebuješ naprogramovat projekt na míru. To se zpravidla stává v případě velkých firem.
 • Používáš WordPress nebo jiný CMS a chceš upravit něco, co z administrace nejde změnit. Většinou bez těchto vychytávek dokážeš žít. Na druhou stranu se s nimi posuneš na vyšší level.

Návod, jak udělat stránky přímo v kódu by vydal na více článků. Proto ti tu nechám základní přehled znalostí, jež k tomu jsou potřeba. Pokud se jednoho dne rozhodneš jít touto cestou, vygoogli si jednotlivé body a pusť se do studia (a experimentování).

HTML bude to první, co si potřebuješ osvojit. Pomocí tohoto programovacího jazyka dáš dohromady tzv. statické stránky. Tzn. takové, jejichž obsah se nemění. Například informace o firmě. To hlavní z HTML se naučíš slušně za pár hodin.

PHP ti umožní do HTML kódu přidat dynamické prvky. Třeba kontaktní formulář, který odešle zprávu na tvůj e-mail a uživateli zobrazí poděkování. Studium PHP ti zabere mnohonásobně víc času než HTML. Od oka bych to tipl na desítky hodin, abys dokázal/a napsat něco jednoduchého a bezpečného až po roky denodenního studia, máš-li ambice patřit mezi nejlepší.

MySQL databáze ti poslouží pro ukládání dat. Když třeba přidáš komentář pod tímto článkem, PHP jej uloží do MySQL. Po jeho schválení ho PHP z databáze vytáhne a zobrazí ostatním návštěvníkům.

CSS ti umožní dosáhnout efektů, jež HTML nezvládne. Pokud nemáš sen živit se tvorbou stránek, postačí ti znát jen základní principy. Když budeš potřebovat nějakou konkrétní vychytávku, tak si CSS kód vygooglíš.

Javascript využiješ pro nejrůznější efekty. Např. okna s informačními hláškami, kontrola polí formuláře, ale třeba i pro komunikaci s PHP skripty bez nutnosti znovunačtení stránky (ajax).

5. Jak vytvořit web pomocí šablony

Na netu najdeš mraky jak bezplatných tak prémiových HTML šablon. Jedná se o hotové designy se vzorovým textem a grafikou.

V čem spočívá jejich hlavní výhoda?

I s velmi základní znalostí HTML zvládneš editovat profesionálně vypadající šablonu. To nejtěžší už za tebe udělal její autor. Na tebe čeká zejména úprava textů, obrázků a navigačního menu.

Pokud se rozhodneš naučit pracovat s kódem, doporučuji ti začít právě se šablonami. Pitvej zdroják, zkoušej ho upravovat, hraj si s CSS. Osvojíš si tak spoustu webdesignerských fíglů.

V tuto chvíli už víš vše zásadní. Můžeš se bez obav pustit do tvorby svého webu.

Online kurz zdarma

Nauč se vydělávat pomocí vlastních stránek či blogu

Spousta lidí se živí online. Někteří i dost slušně. Chceš se stát jedním z nich? Emailový kurz na míru dle tvých zkušeností a znalostí. Zdarma. Jdeme na to?

Napsat komentář

*
*
*
*