Webhosting zadarmo

Hosting zdarma – fakt blbej nápad?

38 000 000 webů zmizelo z internetu dne 26. října 2009. Miliony uživatelů tehdy největšího poskytovatele bezplatného hostingu – Yahoo GeoCities – přišlo o své stránky.

Málokdo předpokládal, že by gigant jako Yahoo pohřbil tak slavnou službu. Ale stalo se. A děje se to každou chvíli. Tisíce menších firem nabízejících webhosting zdarma od té doby zmizelo v propadlišti dějin. Malé freehostingy vznikají a zanikají prakticky denně.

Bezplatný hosting ti přidělí adresu jako http://tvoje-stranka.bezplatny-hosting.com. Když to freehoster zabalí, zanikne s ním i adresa tvých stránek. Řešením by byla vlastní doména. Ta ale něco stojí. Žádný webhosting ji nemůže zaregistrovat zadarmo. Pokud by ti tedy někdo sliboval, že ti dá i doménu zdarma, pak tady něco hodně smrdí.

Jestli to se svým online projektem myslíš vážně, potřebuješ profesionální webhosting. Na něm je vlastní doména samozřejmostí. Kdyby se cokoliv pokazilo, přesuneš ji k jiné firmě. Nemusíš tak mít strach, že bys ze dne na den přišel/a o web, na kterém jsi makal/a třeba i leta.

Následující články ti ukážou, jak na to, aniž by tě to stálo balík:

6 dalších důvodů, proč nepoužívat webhosting zdarma

Ne vždy se musí naplnit ten nejhorší scénář. Samozřejmě se může stát, že na freehostu o své stránky nepřijdeš. Aspoň ne hned.

Nicméně existuje několik dalších důvodů, proč se mu vyhnout velkým obloukem.

1. Provozovatel freehostingu ti může vložit do stránek reklamu

Na začátku zpravidla všechno vypadá skvěle. Firma nabízející bezplatný hosting se snaží nalákat co nejvíce webmasterů. Takže žádná reklama, vše působí bezproblémově.

Matematicky smýšlející uživatel by se však již v tuto chvíli ptal, kde na to provozovatel bere. Servery něco stojí. A ne málo. Jejich správa vyžaduje velmi pokročilé znalosti. Dobrému adminovi musí platit víc než brigádníkovi u Mekáče.

Pojďme se podívat na nejčastější scénáře:

  • Jednoho dne se na tvých stránkách objeví malá ikonka. Řekneš si OK. Po čase se změní v banner. Usměje-li se na tebe štěstí, nebude propagovat tvou přímou konkurenci (to dnes není pro většinu reklamních systémů problém). S trochou smůly se ti tam objeví reklamy na různé nahotinky, kasina, v horším případě občas vyskočí popup okno s nějakým malwarem. Pomalu se radši ani kamarádům o svém webu nezmiňuješ, protože ti přijde pro ostudu.
  • Pokud ti tam přeci jen nenarvou reklamu, potřebujou financovat provoz jinak. To se zpravidla dělá tak, že mají v nabídce i placenou variantu. Jenomže kdo by za ni utrácel, pokud by ta zdarma fungovala perfektně? Proto třeba na jeden server umístí tolik stránek, že to pomalu neutáhne. Nebo tam nefunguje něco zásadního, např. PHP či MySQL. Případně okleští podstatné funkce PHP jako mail(). Pak vše krásně funguje do okamžiku, než třeba zapomeneš heslo do administrace WordPressu a nemůžeš si nechat zaslat na email link pro vytvoření nového. V tuto chvíli většina uživatelů vytáhne z peněženky víc, než by stál profi hosting (neboť touto cestou provozovatel musí ufinancovat náklady nejen na tvůj web, ale i na ty, co hostují zdarma).

2. Platformy pro vytvoření blogu zdarma tě připraví o kontrolu nad vzhledem a funkcemi

Většina populárních služeb, jež ti umožní založit si blog zadarmo, mívá další omezení.

Zpravidla tě nenechají instalovat vlastní skripty. Takže místo blogu na WordPressu máš pouze pofidérní nástroj, s nímž sice během pár vteřin vytvoříš nějaký design, ale ve chvíli, kdy si ho chceš více přizpůsobit, nemáš jak.

Navíc si musíš vystačit s funkcemi, které platforma nabízí. Pluginy nenainstaluješ, do kódu tě zasahovat nenechají.

3. Nástroje pro vytvoření webu zdarma ti také moc kontroly nenabídnou

Podobně jako v předchozím bodě, ani zde se nejedná o klasický webhosting zdarma. Pouze ti nabídnou nástroj, s nímž web vytvoříš. Pokud bys však potřeboval/a nainstalovat na server třeba redakční systém či e-shop, narazíš.

Tyto nástroje občas bývají fakt dobré. Bohužel zde platí to samé, co jsem již zmínil výše. Potřebuješ-li funkci, jež poskytovatel služby nenabízí, seš nahranej/á.

4. Připraví tě o možnost výdělků

Pokud se chystáš pomocí svých stránek vydělávat, měl/a bys teď mimořádně zbystřit pozornost.

Většina bezplatných webhostingů zakazuje nebo omezuje možnosti, jak můžeš zpeněžit svůj web.

Je to logické. Jestliže vydělávají tak, že ti do stránek narvou reklamy, nechtějí, abys jich tam zobrazoval/a ještě více. Reklamní systémy mívají v pravidlech limit ohledně maximálního počtu bannerů na stránce. Proto se freehosteři chrání, aby nedošlo k jeho překročení.

Jiní ti dovolí použít jen vybrané metody monetizace. To, že tobě nejlépe fungují úplně jiné, nikoho nezajímá.

Provozovatelé mohou kdykoliv svá vlastní pravidla změnit. Jestliže ti dnes dovolí umístit na stránky reklamní systém dle tvého gusta, zítra to nemusí platit.

Měj na paměti, že tyto firmy nenabízejí webhosting zdarma, abys ty vydělal/a. Dělají to proto, aby vydělali oni.

5. Stránky se načítají šnečím tempem

Toto platí nejčastěji u malých firem s omezeným rozpočtem. A pak u těch, jež nabídnou mizerný hosting zdarma a poté se ti snaží střelit kvalitnější.

Provozovatelé ušetří, když na jeden server umístí hodně webů. Ty se kvůli tomu načítají pomalu, což způsobuje tyto problémy:

  • Někteří ti ze stránek utečou, ještě než se načtou. Čím déle to trvá, tím více lidí utíká. Kdysi Amazon zapracoval na zrychlení svého webu a zveřejnil zajímavou studii. Z ní vyplývá, že každých 100 milisekund, o které dokázali zrychlit načítání, znamenalo 1% nárůst prodejů.
  • Hodně pomalé načítání má negativní vliv na SEO. Tvůj web se tak bude ve vyhledávačích zobrazovat zbytečně níže. Přijdeš tak o návštěvníky. V případě komerčního projektu i o zisky.

6. Stránky ti smažou, kdykoliv se jim zamane

Na internetu bohužel často funguje princip kolektivní viny. Pravidla si zde tvoří majitelé služeb a ti neuvažují jako zákonodárci. Takže když se třeba hodně provozovatelů bitcoinových faucetů zaplete do pochybných aktivit, prostě zakážou všechny podobné weby a je to. Pro hostingovou firmu je to pohodlné a tím to hasne.

Ty se můžeš snažit, jak chceš, dodržovat jejich pravidla, stejně mají možnost si je kdykoliv změnit. Když se přidržíme předchozího příkladu a předpokládáme, že provozuješ bitcoinový faucet, po stovkách hodin práce ti ho mohou zakázat. Nenaděláš nic.

Navíc ti nikdo nemusí prokazovat, žes pravidla skutečně porušil/a. Aby ti stránku sprovodili z povrchu internetového, plně postačí, když nastanou tyto podmínky:

  • Kontrolor nepochopí obsah tvého webu. Obzvlášť, máš-li ho v češtině. Na kontrolu obsahu se často najímá levná pracovní síla z Indie, takže tento scénář není žádné scifi.
  • Kontrolor je blb a zároveň má přístup k banovacímu tlačítku. Pak můžeš přijít o stránky dřív, než si prdneš.

Jak předejdeš těmto problémům

Profesionální hosting s dobrým poměrem cena/výkon tě nezruinuje a zároveň se nebudeš muset bát, že tvé úsilí přijde vniveč.

Profesionální webhosting ti jen tak web nesmaže. Vzhledem k tomu, že jim platíš, musel/a bys provozovat nějakou nelegální šílenost jako e-shop s drogama nebo nevím co, aby přistoupili k takovému kroku. A i kdyby to teoreticky nastalo, v tomto případě máš vlastní doménu, kterou snadno přesuneš k jiné firmě.

Pokud se tedy chceš vyhnout výše zmíněným patáliím, mrkni na následující články:

Online kurz zdarma

Nauč se vydělávat pomocí vlastních stránek či blogu

Spousta lidí se živí online. Někteří i dost slušně. Chceš se stát jedním z nich? Emailový kurz na míru dle tvých zkušeností a znalostí. Zdarma. Jdeme na to?

Napsat komentář

*
*
*
*